Zdravá pizza

Zdravá pizza sa teší veľkej obľube. Základom je cesto, v ktorom nahradíme múku lepšie stráviteľnou surovinou. Najčastejšie na prípravu zdravej pizze používame špaldovú, alebo celozrnnú múku ako náhradu hladkej múky. Avšak najlepšou alternatívou je použitie ovsených vločiek, cukety alebo zemiakov na základ cesta.

Pizza zo špaldovej múky

Zdravá pizza zo špaldy môže byť kvásková, ale i nekvásková (používa sa kypriaci prášok / sóda bikarbóna). Napriek vysokému obsahu bielkovín a omnoho nižšiemu podielu lepku neodporúčame konzumovať špaldovú pizzu ľuďom s celiakiou. Hlavným rozdielom oproti múke z bielej pšenice je ľahká stráviteľnosť vďaka vyššiemu obsahu vlákniny. Mimochodom, pri pestovaní špaldovej pšenice sa nepoužívajú chemické prostriedky.

Celozrnná pizza

Hlavnou prísadou cesta je celozrnná múka. To znamená, že je pomletá z celých zŕn obilniny. Rovnako ako špaldová múka obsahuje viac vlákniny, je lepšie stráviteľná ako biela múka. Ďalšou z výhod je vysoký obsah minerálov a vitamínov. Pozitívne ovplyvňuje činnosť orgánov, srdca, trávenia a znižuje cholesterol.

Pizza z ovsených vločiek

Pizza cesto pozostáva najmä z ovsených vločiek tak ako ich štandardne poznáte. Sú ľahko stráviteľné, obsahujú veľa zdravých sacharidov, bielkovín a vlákniny. V redakcii Ži aktívne sú ovsené vločky veľmi obľúbenou surovinou na prípravu akéhokoľvek jedla.

Zemiaková pizza

Zdravá pizza so zemiakovým základom je chuťovo úplne inde ako múčna, alebo ovsená pizza. Obsahuje veľa energie a zdravých sacharidov a chuťou pripomína zemiakové placky.

Cuketová pizza

Cuketa je skvelo stráviteľná vďaka vysokému obsahu vody a minimu tukov. Má jedinečnú, nezameniteľnú chuť ako každá zdravá pizza. Dochutená vhodnými koreninami ja veľmi žiadaná.

Lowcarb pizza s mozzarellou

Lowcarb pizza s mozzarellou

Lowcarb pizza s mozzarellou trošku netradičnej farby. Vďaka použitiu tekvicovej múky s minimálnym obsahom sacharidov (do 5g na 100g) je cesto zelené. Na skvelej chuti to nič nemení, práve naopak. […]

Pizza koláčiky z chia semienok

Pizza koláčiky z chia semienok

Jednoduché pizza koláčiky z chia semienok s ľahkou konzistenciou. Kvôli obsahu chia semienok a množstvu energie odporúčame konzumovať v menšom množstve na jednotlivca alebo na raňajky bez väčších obmedzení. Už […]