O nás

Od malička ma rodičia podporovali v športe, ktorý som chcel vykonávať. Prvým rande so športom bol pre mňa hokej, ktorý som začal hrávať už od 6 rokov. Hokej hrával i môj starší brat, po ktorom som v detstve rád opakovať. Krátko po tom čo skončil s hokejom som s tým tiež sekol. Kde by som bol dnes, ak by som neopakoval nikto nevie. Vraj mi to šlo skvele 🙂 . Neskoršie aktivity ma priviedli ku koncu základnej školy k florbalu, ktorý bol prvým športom, ktorý ma začal baviť. Či s bratom, alebo bez, fungoval som takto 2-3 roky.

Počas strednej školy sa stal florbal už len občasnou zábavkou a prišlo cvičenie. S kamarátmi som sem tam počas telesnej výchovy, alebo po škole zašiel do školskej posilňovne. Cvičenie vo fitku sa mi veľmi zapáčilo, avšak najväčší boom prišiel po začatí vysokej školy. Už po pár dňoch strávených prevažne pri počítači som pochopil, že bez pohybu to nepôjde.

Našiel som si na internete tréningový plán a začal aktívne cvičiť. Napriek pomerne rýchlemu pokroku som prvý semester priraďoval vyššiu prioritu učeniu. Neskôr mi však došlo, že zdravý životný štýl je základ, nakoľko mi prináša vnútorný pokoj a udržiava čistú hlavu. S cvičením sa zmenilo všetko. Od času kedy som jedol, množstva vody ktoré som počas dňa vypil po obmedzenie svojich dovtedajších stravovacích návykov. Zároveň som skončil s príležitostným pitím alkoholu. Po dvoch rokoch strávených vo fitku cvičením prevažne s činkami priebežne prišli limity, napriek doplnkom stravy vo forme proteínu a kĺbovej výživy.

Hlavou mi v tom čase chodili slová bývalého kolegu o cvičení podľa hudby, zamyslel som sa a spomenul si na názov Tabata. Ide o komplexný tréning s vysokou intenzitou. Vo fitku som postupne začal aplikovať prvky tabaty, napriek tomu že mi to zo začiatku prišlo ako menej efektívne cvičenie. Postupne som sa však prepracoval z fitka na hrazdy a vonkajší HIIT tréning v lete. Úplne ma to pohltilo, nakoľko som konečne získal reálnu obratnosť a kondičku pri intervalových cvičeniach na rozdiel od cvičení s opakovaniami. Leto 2017 pre mňa znamenalo rozhodnutie, žiť aktívne.

K cvičeniu na hrazdách pribudli korčule a od septembra crossfit (HIIT 40/10). Počas zimy som crossfit opäť nahradil cvičením na hrazdách i napriek mrazivému počasiu. Každý druhý večer som si obliekol thermo tričko, mikinu, nohavice, nasadil slúchadlá s hudbou pre HIIT tréning a šiel cvičiť na primŕzajúce hrazdy. Táto skúsenosť mi mnoho dala. Naučila ma prekonať samého seba a doviedla k zisteniu, že ľudia sú dnes primoc fajnoví 🙂 Vždy keď začali na zimu nadávať, mal som konečne o dôvod viac pousmiať sa a pripomenúť si, že telo si dokáže zvyknúť na akékoľvek podmienky. Už pri začatí s Tabatou / Crossfitom som si dal za cieľ byť nie veľký, ale agilný a rýchly. Presne to spájam pod pojmom aktívny životný štýl. Zdravá strava a úplná kontrola svojho tela a kondície.

Pred Silvestrom ma napadlo, že začnem behávať. Nerozmýšľal som dlho a instantne som si zakúpil bežecké legíny. Spočiatku to nebolo pre mňa jednoduché. Horšie o to, že som príležitostne fajčil, čo bolo pri behu dosť poznať. Avšak už po prvom behu sa ma zmocnil príval pozitívnej energie. Postupne som popri cvičení začal pravidelne trénovať, striedavo som si začal monitorovať beh na smartbande a motivoval sa po odbehnutí väčšej vzdialenosti ako naposledy cigaretou. Nesprávne rozhodnutie, avšak malo efekt. Asi po 3 mesiacoch sa mi práve vďaka behaniu podarilo striedavo prestať fajčiť, nakoľko som mal na výber. Beh (zdravie), alebo cigarety.

Aktívny život ma začal baviť natoľko, že som na obvyklých trasách začal hľadať prekážky cez ktoré môžem skákať. Výborný impulz na osvieženie a zmenu tempa. Priebežne som sa naučil spoznávať nové miesta. Či som šiel kvôli práci za klientom do iného mesta, na priateľské alebo rodinné stretnutie, prípadne len tak na výlet, vždy som vzal so sebou tenisky na behanie a potrebné oblečenie. Jeden deň som behal v Šútove, iný v Trenčíne, Dubnici nad Váhom a v týždni opäť v Žiline. Popri všetkých zmenách prostredia som konečne pochopil, že som sa v aktívnom živote našiel a prináša mi ozajstnú radosť. Nie je pekné si len tak vybehnúť v cudzom meste večer po hrádzi, dýchať čerstvý vzduch, užívať si ticho a krásny výhľad na osvetlené mesto?

Momentálne som dospel do fázy, kedy sa snažím zaradiť beh do každodenného života, teda nie tak ako doteraz že si naň vyhradím čas, ktorý venujem iba behu. Zvolil som si možnosť dochádzať do kancelárie v Žiline z Dubnice nad Váhom. Nakoľko v Dubnici bývam na hornom konci a vlaková stanica je na opačnom, rozhodol som sa denne behať na vlak a z vlaku do kancelárie, rovnako večer pri ceste domov hore mestom 🙂 Splnil sa mi tak cieľ behať centrom Žiliny, ktorý som si stanovil po pár týždňoch behania.

Ako cieľavedomý tvrdohlavec plánujem posunúť latku opäť vyššie a v priebehu kalendárneho roka sa chcem zúčastniť verejnej bežeckej akcie 🙂

Napriek tomu, že som vyššie stravu nespomenul, je neoddeliteľnou súčasťou aktívneho životného štýlu 🙂 Skutočne záleží koľko čoho a kedy človek zje. Nakoľko ma varenie a experimentovanie so stravou neskutočne baví, rozhodol som sa pravidelne dokumentovať svoje recepty.

Nie som študovaný výživový poradca, ani fitness tréner. Svoje skúsenosti zbieram priebežne komunikáciou s ľudmi s podobnými záujmami, trénermi a najmä tým, ako na mne samom fungujú. Všetky informácia na tomto webe sú vhodným odporúčaním pomôcť ti Žiť aktívne.