Prvý beh Žilina mesto - Hájik

Deň č.6 – beh do neznáma

Dnešný deň v kocke:

 • nepredvídaný ranný beh
 • cestovanie do Žiliny
 • dlhší orientačný beh v novom prostredí
 • prejdených 17.7km, spálených 882 kalórii

Aktivity dnešného dňa

Môj deň č.6 - súhrn aktivít
Môj deň č.6 – súhrn aktivít
Môj deň č.6 - súhrn aktivít - prehľad 2
Môj deň č.6 – súhrn aktivít – prehľad 2
Môj deň č.6 - súhrn aktivít - prehľad 1
Môj deň č.6 – súhrn aktivít – prehľad 1

 

 

 

 

 

 

 

 

Raňajky

Už večer som mal jasno v tom čo si dám na raňajky. V chladničke pribudla relatívne prerastená slaninka a vajcia. Neváhal som a pripravil si chutnú praženicu z 3 nakrájaných plátkov praženej slaninky a 2 vajíčok. Dochutil som si ju

Odmastená slanina

Pri pražení slaniny nepridávam žiadny olej, ani nič na ochutenie. Slanina je dostatočne slaná a vždy pustí mnoho tuku. Ten nemám v láske. Roztopený tuk vždy odlejem z panvice preč. Následne nie je praženica mastná a chutí omnoho lepšie.

 

Praženica so slaninkou

 • 3 plátky slaninky- 0,5€
 • 2 vajcia – 0,3€
 • kečup – 0,1€

Cena: 0,9€

Desiata

Dnešná desiata bola minimálna, avšak nie ideálna. Dal som si iba kávu s mliekom. Nedeľňajší kebab narobil toľko zloby, že potrebujem odľahčiť a prečistiť žalúdok.

Cena: 0,5€ (káva s mliekom)

Obed

V ľahkosti pokračujem i obedom. Na dnes som si pripravil letný šalát zo stopkového zeleru s kuracím mäsom.

Letný šalát zo stopkového zeleru s kuracím mäsom

Letný kurací šalát zo stopkového zeleru s kuracieho mäsa
Letný kurací šalát zo stopkového zeleru s kuracieho mäsa

 

 • 400g kuracích pŕs / kuracie soté – 2,3€
 • 6 stoniek stopkového zeleru –  0,5€ (1€ ~ 12 stoniek)
 • 1 malá mrkva – 0,1€
 • 1/2 šalátovej urhorky – 0,5€ (1€/ks )
 • 1pl plnotučnej horčice – 0,1€
 • 1/2pl octu
 • kvapka slnečnicového oleja
 • 120g nízkotučného bieleho jogurtu – 0,4€ (120g balenie – Lidl)
 • 4 listy ľadového šalátu – 0,2€ (hlavička šalátu 1,3€)
 • výsledné množstvo -> 2 porcie => 1 porcia – 2,05€

 Cena: 4,1€

Olovrant a večera

Dnešný olovrant bol veľmi objemný. Okrem vody, ktorej som vypil po behu veľa som potreboval doplniť sacharidy a bielkoviny. Podmienkou pre sacharidy bolo, aby boli jednoduché.

Siahol som po 100% jablkovom džúse. Odporúčanou dávkou po behu je približne jeden pohárik. Spolu s bielkovinami dodá svalom sacharidy – potrebné stavebné materiály a energiu na to, aby mohli rásť a regenerovať čo najefektívnejšie. Ako bielkovinovú bombu som zvolil drveného tuniaka vo vlastnej šťave. Takmer žiadne sacharidy a tuky, skvelé!

Jablkový džús 100% – 1l / cena: 1€

Tuniak vo vlastnej šťave -180g / cena: 1,3€

Cena olovrantu: 2,3€

Bežecký tréning

Ako som vyššie naznačil, dnes som sa pustil do behania. Už pár dní rozprávam o návrate k väčším vzdialenostiam (7-10km). Mojím cieľom je trénovať na 10km trasu, ktorú zvládnem behať bez prestávky konštantným tempom na úrovni 5-5:30min./km .

Prvý beh Žilina mesto - Hájik
Prvý beh Žilina mesto – Hájik

Nová trasa

Premýšľal som, kam sa vybrať. Žilinu mám cez mesto prejdenú krížom krážom, preto som chcel zmenu. Hlavou mi prebleskla snímka tabule s nápisom „Hájik“, ktorá je kúsok od kancelárie. Aby som pre tých čo Žilinu nepoznajú, je to smerová tabuľa na sídlisko, ktoré sa nachádza nad mestom. Je odtiaľ pekný výhľad na Žilinu.

Vždy pripravený

Mám to šťastie, alebo smolu že sa vždy musím pripraviť na všetky životné situácie. Nakoľko som na Hájiku bol zatiaľ iba autom a vedel iba zhruba kadiaľ tam ísť, pozrel som si Google mapy. Našiel som si trasu, ktorou pôjdem. Vyzerala síce náročnejšie, nakoľko ide o kopec avšak vzdialenosťou bezproblémovo. Trasu som si na základe máp uložil do telefónu i so záchytnými bodmi.

Vyrážam do neznáma

Zapol som GPS, spustil trasu, aplikáciu MiFit na sledovanie detailov aktivít a telesných funkcií (cez náramok MiBand 2) a vyrazil na beh. Už pri spomenutej ceduľke Hájik som zaznamenal problémy s telefónom a pochopil, že obe aplikácie zároveň nepôjdu kvôli súčasnej požiadavke na prostriedky GPS.

Skvelá intuícia

Na základe intuície robím v živote väčšinu vecí. Väčšinou nesklame a bolo to tak i v tomto prípade. Musel som zavrieť GPS a hľadať si cestu na Hájik podľa seba a okolia. Sám som bol milo prekvapený, ako relatívne bez problémov som dokázal trafiť na Hájik.

K samotnému dosiahnutiu sídliska chýbalo zdolať už len posledný kopec, ktorý nebol nijak extrémny. Prístupové cesty vyzerali byť 2 – hlavná cesta, ktorú nelemoval chodník a chodník so schodiskom pri nových bytovkách. Rozumný človek si povie, skúsim schody 😀 . Tak som skúsil a na vrchu vidím, že bránka umiestnená v plote má na jednej strane guľu a na druhej strane nemá ani len kľučku. Skvelé!

Hľadám si cestu bez navigácie

Zbehol som späť na hlavnú cestu, vybehol hore kopcom po krajnici a dorazil konečne na sídlisko. Našťastie boli vodiči ohľaduplný, ďakujem Vám 🙂 .

Nevediac kadiaľ späť som šiel cez polovicu sídliska k druhej prístupovej ceste na Hájik. Mal som však pocit, že mi kamarát kedysi spomínal že v strede je nejaká cestička vedúca do mesta. Hľa, našiel som ju! Krásna cestička s dvoma možnosťami ako zísť dole kopcom. Schody, alebo kľukatý dláždený chodník.

Vybral som si pochopiteľné kľukatú cestičku, na ktorej som si precvičil aspoň lepšiu kontrolu tela so zrýchlením v zákrutách. Posledné 3 schodiská som si trošku poskákal, nech mi nie je ľúto výbušnosti.

Ďalej vyzerala byť cesta bezproblémová. Vravím si: je to predsa dole kopcom, ciest tam bude mnoho. Naivný nápad 😀 . Behom pomedzi domy som zaváhal pri jednej odbočke, ktorá ide na hlavnú cestu. V jednej uličke pred jej koncom si vravím, tu bude skratka. Nebola. Prebehol som sa teda dvomi ulicami na viac, kondičke to nezaškodilo 🙂 .Táto ulička bola poslednou neznámou v rovnici tohto behu. Do kancelárie som trafil bez menších problémov 🙂 .

Bežecký tréning Žilina centrum - Hájik | mapa
Bežecký tréning Žilina centrum – Hájik | mapa
Bežecký tréning Žilina centrum - Hájik | prehľad
Bežecký tréning Žilina centrum – Hájik | prehľad
Bežecký tréning Žilina centrum - Hájik | tempo
Bežecký tréning Žilina centrum – Hájik | tempo
Bežecký tréning Žilina centrum - Hájik | tep
Bežecký tréning Žilina centrum – Hájik | tep

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zhodnotenie tréningu

Beh bol skvelý, ani som nevnímal ako kedysi v podvedomí to, že by mal byť beh do kopca obzvlášť ťažký. Po istej dobe to už človek berie ako normálnu vec. Napriek zopár stopom v meste na semaforoch, trošku blúdeniu a povahe trasy mám časy nie úplne topkové. Bola však najmä dlhšia trasa a tempo som si dokázal väčšinu tréningu udržať, čo beriem ako veľké pozitívum. Trasu už poznám a viem ako nabudúce zabehnúť tým pádom i lepší čas 🙂 .

Ohodnoť článok komentárom

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.