5 dôvodov prečo milujem beh

5 dôvodov, prečo milujem beh

Beh mi dáva mentálnu i fyzickú slobodu. Naučil ma, že nič nie je nemožné ak budem vytrvalý. Okrem absolútnej slobody a voľnosti mi priniesol do života pocit väčšieho šťastia, viac pohybu a pevné zdravie. Dal som dokopy 5 dôvodov, prečo milujem beh v každodennom živote.

1. Behať môžeš kdekoľvek

Napriek tomu, že som nebýval obzvlášť náruživý cestovateľ, beh ma naučil objavovať nové miesta. Behať na jednom mieste nie je pre mňa. Verím, že i teba by nudilo behať na ihrisku 300 metrové kolá. Ak chceš zabehnúť 3km, beháš 10x tú istú trasu. Tento spôsob behu ma nelákal už na základnej škole, kedy moje bežecké výsledky boli katastrofálne.

Fascinuje ma byť na miestach, ktoré nepatria do mojej každodennej rutiny v netradičnom čase. Väčšinou to je skorá ranná, alebo neskorá večerná (nočná) hodina. Milujem prírodu a „cudzie“ mestá. Bežecké oblečenie už pre istotu nosím v ruksaku ako povinnú výbavu 🙂 Nikdy neviem kedy ma práve napadne ísť si zabehnúť na priehradu, cez mesto alebo vyraziť niekde do parku.

2. Získaš nových priateľov

Behať chodí naozaj mnoho ľudí. I keď si občas menej smelý tak ako som býval ja, je to spôsob ako spoznať nových ľudí. Najkrajšie je, keď stretneš iného bežca, usmeje sa na teba, niektorí kolegovia na teba prívetivo zamávajú alebo pozdravia. Ak začínaš, často krát ti vedia skvelo poradiť a vyhneš sa tak začiatočníckym chybám.

Keď som v Žiline bol naposledy cvičiť, videl som skupinku bežcov trénujúcich na polmaratón. Pri pauzovaní za mnou prišiel chlapík s tým, či ich nakamerujem pri tréningu. Neodmietol som a dostal som ponuku pripojiť sa k nim na polmaratóne 🙂 Skvelá príležitosť.

Mám pre i jednu kurióznejšiu príhodu. Okrem leta som v Žiline, kde väčšinou behávam cez mesto. V jeden podvečer si bežím námestím (výnimočne som nemal slúchadlá) a zrazu počujem ako mladá slečna (pravdepodobne študentka) kričí „máš dobrú postavu“. Nemať v hlave iné priority, asi by som sa pristavil a mal novú známosť 🙂 .

3. Pevnejšie zdravie

Pred tým, ako som začal pravidelne behať a cvičiť za akéhokoľvek počasia som mal občas zdravotné problémy. Nebolo to síce často, avšak zopár krát do roka ma klasicky zostrelila chrípka, nádcha, alebo iná civilizačná choroba.

Pri pravidelnom cvičení som mal problém s kolenami. Okrem absencie bežných chorôb som si až nedávno uvedomil, že mi prestali problémy s kĺbmi. Telu trvalo pár týždňov zvyknúť si na bežeckú záťaž, avšak keď si to spätne uvedomím ani neviem kedy problémy prestali. Cítim sa výrazne lepšie. Razom sa stal pre mňa beh nie fyzickou, ale mentálnou výzvou. Telo vydrží mnoho, avšak myseľ je tá ktorá určuje koľko zabehneš.

4. Viac energie a pozitívnej nálady

energiaĽudia sú zaujímavé tvory. Radosť nám robia často maličkosti a pokroky. Inak tomu nie je ani v behu. Pocit šťastia a radosti má na svedomí beh samotný, nakoľko je vedecky dokázané, že uvoľňuje hormóny šťastia. Druhým a pre mňa podstatnejším tvorcom šťastia je naše vedomie. Každá činnosť a pokrok v nás totižto vyvolá pozitívny pocit. Dlhodobým behaním človeku stúpne i sebavedomie.

5. Vyčistíš si hlavu

Beh je skvelým prostriedkom, ako nemyslieť na nič čo ťa ťaží a užívať si voľnú chvíľu. Naučil som sa tak ventilovať pracovné vyťaženie, z ktorého som býval často nervózny. O to viac, keď mi dochádzali nápady a strácal som triezvu hlavu. Naučil som sa spraviť si chvíľu sám pre seba a šiel si zabehať.

Najlepšie nápady na to ako efektívnejšie pracovať a dokončiť rozpracovanú úlohu mi začali prichádzať počas behu. Počas tréningu sa sústredím na správne dýchanie, ako si beh spestriť skokmi cez prekážky, slalomom pomedzi stĺpy. Po skončení tréningu som absolútne kľudný, občas vyčerpaný, no najmä so sviežou hlavou. Často krát práve čas po tréningu je pre mňa na zavedenie nápadov do praxe kľúčový.

 

Zhrnutie článku

Tento článok bol o tom, ako si užívam slobodu ktorú mi behanie dáva. Okrem slobody to je i zdravie a pevnejšia postava. Najdôležitejšie výhody však pre mňa sú čistá hlava, mnoho nových nápadov vďaka uvoľneniu sa a extra energia spojená s pocitom vyrovnanosti a spokojnosti so sebou.

Ohodnoť článok komentárom

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.