Zdravé stravovanie v rýchlom svete

Zdravé stravovanie v rýchlom svete

Dnešný svet je rýchly a často uponáhľaný. Človek je vystavený stresu takmer stále – v práci, rodine, okruhu známych. Každý sa však so stresom vyrovnáva inou všeobecne známou formou. Niekto fajčí, pije alkohol, alebo si rád zaje niečo chutné a nezdravé. Pri takomto režime je ťažké nájsť správne miesto pre zdravé stravovanie tak, aby ostala ovca celá i vlk sýty. Mám na mysli telo bez stresu, nervozity a zároveň nebyť vystavený žiadnym zlozvykom vrátane prejedania sa.

V tomto článku sa spoločne pozrieme na to, ako sa dokážeš prestravovať i v tomto rýchlom svete. Na každom rohu číha super alebo hypermarket, či fastfoodové jedlo. Nie vždy je i zdanlivo nezdravé jedlo zlé. Všetko môžeme konzumovať s mierou 🙂 .

Kde dostať tie pravé potraviny pre zdravé stravovanie?

Koľko ľudí, toľko chutí. Defacto v každom obchode sa dajú nájsť potraviny dobré i zlé, kvalitné i nekvalitné. U mňa sú veľkoobchodné siete na rovnakej úrovni ako menšie BIO obchody. Recepty na chudnutie sa dajú uvariť viac menej z akýchkoľvek surovín.

Suroviny z BIO obchodu

Väčšinou sa jedná o suroviny s väčšou pridanou hodnotou a teda i vyššou obstarávacou cenou. Často krát v BIO obchode zoženieš suroviny, ktoré inde nenájdeš. Tu vidím najväčšiu výhodu. Ak surovinu nikde nezoženieš a chceš si uvariť špecifické jedlá na chudnutie, nemáš na výber. Jedlá sa pravidelne v jedálničku obmieňajú, preto sa dá i vyššia cena prehltnúť. Nenakupuješ takto predsa každý deň.

Hypermarkety, sú až také zlé?

Pretože sú hypermarkety príliš rozšírené a nákupy ľuďom čo najviac uľahčujú a urýchľujú nemôžem povedať veľa zlého. Historiek a článkov o tom ako sa produkuje napríklad zelenina, či ovocie sú všeobecne známe. Ľudia ich i tak kupujú. Ani ja na tom nie som inak, pripravujem z nich rôzne jedlá na chudnutie či pochúťky. V konečnom výsledku si nikdy nikto nesťažoval na jedlo z nich uvarené, nakoľko ide väčšinou o prípravu samotného receptu. Ak zle pripravíš dobré suroviny, výsledok bude zlý. Ak dobre pripravíš stredne kvalitné suroviny, ako nájdeme v hypermarketoch uvaríš vynikajúce jedlo podľa receptu na chudnutie z našich stránok :).

Porovnanie – čo použiť v receptoch na chudnutie?

Vyššie som spomenul výhody i nevýhody. Môj názor je, že sa v BIO obchode oplatí kupovať iba tovar ktorý inde nedokážeš zohnať. Jedla zo supermarketov či hypermarketov sa báť nemusíš. Zdravé stravovanie sa dá s nimi bez problémov dodržiavať za výhodných podmienok pre obe strany. Obom typom obchodov ide totižto iba o biznis. BIO obchody stavajú na dobrom mene, preto majú väčšie marže (predajú menej) a hypermarkety opačne. Majú menšie marže, pretože predajú viac sortimentu a výnos sa vyrovná. Ďalej mysli na to, že nech sa vyrábajú / pestujú potraviny akokoľvek, musia spĺňať isté štandardy a smernice. Inak by si ich v obchode nedostal, ak by ťa mali zdravotne ohroziť.

Najmúdrejšou voľbou však je si zeleninu a ovocie dopestovať priamo v záhradke a mäso zohnať vždy od miestneho mäsiara. Vtedy naozaj vieš aký majú suroviny pôvod a kvalitu.

Fastfoody a rýchle jedlá / polotovary

Bohužiaľ nikto sa nevyhne občasnej konzumácii bagety, cheesburgeru alebo hranoliek. Dôležité je však nekonzumovať rovnako nezdravé jedlá každý deň vo veľkom množstve. Ak i nastane výnimka v zdravom stravovaní – napríklad večer s kamarátmi. Vtedy je ťažké vyhovoriť sa, že môžeš konzumovať iba jedlá na chudnutie. Dajú sa preto nájsť i menej nezdravé alternatívy napríklad kebabu. Ideálna je napríklad brokolicová yufka miesto klasického bieleho pečiva 🙂 .

Jedlá na chudnutie vs. rýchle jedlá

Som proti označovaniu že je nejaké jedlo vyslovene zdravé, iné nezdravé. Vždy je to totižto o kombinácii jedál v daný deň (pozor na makroživiny). Kľudne môžeš konzumovať celý deň nízko kalorické jedlá a na večer si dať kebab, hamburger či hranolky. Ak máš mnoho pohybu niet o čom diskutovať. Kalórie jednoducho spáliš. V opačnom prípade ak ješ počas celého dňa kalorické jedlá a večer s kamarátmi si dáš kalorické jedlo, k tomu alkohol či sladený nápoj, nespravíš dobre. Jednoducho si zneguješ minimálne najbližšie dva ťažké tréningy.

Aký je záver? Neodopieraj si fastfoodové jedlá, nemusíš ani zbytočne rozlišovať zeleninu, ovocie či mäso zo supermarketov. Hľadaj však tie jedlá čo obsahujú čo najviac zeleniny a škodia najmenej. Ak ide o reálne nekvalitné potraviny, jednoducho sa im vyhýbaj a vymeň značku / obchod. Ak by si si mal vyberať podľa zdravosti / kvality čo jesť budeš, čo nie, zvažovať čo bolo ako vyrobené nezješ asi nič. Na záver pripomeniem jedno. Ak sa naladíš na zdravý životný štýl a budeš aplikovať zdravé stravovanie, či variť jedlá na chudnutie (inšpiráciu nájdeš v blogu), môžeš občas podvádzať.

Jedálniček vďaka ktorému schudneš a môžeš si dopriať i obľúbené jedlo. Súčasťou jedálnička je podrobný návod, ako si ho prispôsobíš na mieru tak, aby si schudol a mohol si dopriať to čo ti chutí.

Ohodnoť článok komentárom

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.