Ako začať cvičiť - užitočné rady na začiatok

Ako začať cvičiť? Užitočné rady na začiatok

Mnoho ľudí by chcelo, avšak nevie ako začať cvičiť. Najväčším problémom je fakt, že nevedia ako na to a boja sa začať. Nie je to jednoduché, avšak ako každá činnosť pri správne vynaloženom úsilí prináša výsledky. Najťažšie je práve začať a nevzdať sa. Poďme sa pozrieť na faktory, ktoré ťa posunú vpred!

Tréningový plán

Cvičenie je ťažké, ak nevieš nájsť prvý záchytný bod. Tým sú cviky a základné vedomosti ako cvičiť. Nie všetky sú však efektívne, preto je dôležité vyhľadať rady odborníkov. Na začiatok máš viacero možností. Vyhľadať osobného trénera, prezerať si internet a priebežne skúšať neautorizované rady. Treťou možnosťou je využiť plán od odborníka s praktickými skúsenosťami a výsledkami.

Ako začať cvičiť a aký tréningový plán si zvoliť?

Vyššie som spomenul možnosti. Osobne odporúčam využiť rady odborníka, či už formou online plánu alebo osobného trénera. Zaručene dostaneš prakticky vyskúšané a efektívne rady ako začať cvičiť. Výsledky zároveň dosiahneš rýchlejšie, pretože cvičíš pod dohľadom odborníka. Ten vie ako môžeš telo zaťažiť tak, aby si si neublížil. 

Rady v internetových diskusiách a fórach ti pomôžu, avšak bez záruky. Často krát dochádza k nesprávnemu zvoleniu záťaže pre telo a aplikovanie zlých návykov. To má za následky rýchle odradenie od športovania, v horšom prípade zdravotné problémy. Môj prípad bol rovnaký. Prečo platiť za cvičebný alebo stravovací plán, keď je dnes všetko na internete.

Pozoroval som ľudí v posilňovni, na ihrisku, neskôr videá a voľne dostupné plány. Svoju cestu som však hľadal veľmi dlho. Sám som pocítil následky neodbornosti vrátane zranenia. Za roky, ktoré som vyskúšal som sa mnoho naučil a zistil čo skutočne funguje, čo nie. Nebyť vlastných chýb a následkov, ostal by som v stave, že robím predsa všetko podľa návodov, tak to je správne. Oči mi však úplne otvorili až tréningy pod vedením profesionála a rady odborníkov.

Zvoľ si cieľ

Cvičiť bez cieľa je odvážne, avšak nie nemožné. Pre väčšinu ľudí je hlavnou motiváciou lepšia postava. Pre ženy chudšia s výraznejšími ženskými krivkami. Pre chlapov väčšinou pribratie na váhe, zvýšenie sily a objemu svalov. Cieľ cvičenia maj pred očami každý tréning. Nezabúdaj ho však posúvať priebežne ďalej. Lepšie je zvoliť zo začiatku konkrétny cieľ. Ak chceš cvičiť vo fitku, vyskúšaj si váhy a daj si cieľ akú váhu chceš zodvihnúť. Ak je tvojim cieľom ohybnosť a vytrvalosť, pozri si video ako sa robí stojka bez dopomoci. Tréning následne lepšie zameriaš na dosiahnutie svojho cieľa.  Iný postup zvolíš pri trénovaní na objem, iný na trénovanie stojky a cvikov rozvíjajúcich dynamickú silu celého tela.

I keď môže znieť nesplniteľne spraviť napríklad muscle-up, vhodný tréningový plán ti doslova dá do rúk všetky potrebné prostriedky. Od pomôcok, ktoré budeš využívať (v tomto prípade gumové pásy) po správnu techniku a cviky, ktorými sa dopracuješ k výslednému.

Vnímaj sa pozitívne

Pri každom tréningu je dôležitá psychika. Zo začiatku ti pred cvičením pravdepodobne napadne, že nejaký cvik nedáš. Rovnako sa v tebe umocní zlý pocit z cvičenia vo fitku. Myslíš si, že všetci na teba budú pozerať a máš tak povediac strach. Všetky tieto predsudky sú normálne. Má ich väčšina ľudí, ktorí začínajú. Po rokoch cvičenia však viem, že sú zbytočné. Keď ideš cvičiť, mysli na to že to robíš pre seba, nie pre druhých. Rovnako ako iných zaujíma i teba to, ako odcvičíš svoj tréning. Chceš mať predsa skvelý pocit, že si pre seba niečo spravil a posunul sa vpred pri plnení svojho cieľa. Tým nenarážam na to, že sú vo fitku ignoranti. Práve naopak, ľudia ti radi poradia.

Ak prídeš na tréning s tým, že sa ti nechce a nedáš to, škodíš iba sám sebe. Zo začiatku je ťažké vnímať všetko pozitívne. Príde to však priebežne spolu s výsledkami. Jednoducho sa nenechaj odradiť!

Buď trpezlivý a nevzdávaj sa

Často je v začiatočnej fáze cvičenia mnoho prekážok. Sú to prekážky týkajúce sa návykov, ktoré máš. Či už strava, menej pohybu, alebo ľudia v okolí. Neraz ťa niekto ponúkne kalorickým koláčom, cigaretou, alebo hamburgerom. Najmä zo začiatku ti to príde ako odriekanie a niečo zlé. Vždy však pomysli na svoj cieľ. Čím sa mu viac približuješ, tým menej na teba vplývajú nástrahy a pokušenia. Nie vždy je to však i pri cvičení ružové. Môžu prísť zdravotné problémy, alebo sa ti bude zdať počiatočná fáza dlhšia.

Áno, nič nie je za deň ani týždeň. Sú to mesiace, roky mikro udalostí a úsilia ktoré do dosiahnutia svojho cieľu vložíš. Ak si však pevne presvedčený že tvoj cieľ je viac ako všetko iné, hravo to zvládneš. Musíš však najprv začať. Ak príde náhodou horšia chvíľka, pripomeň si to kde si teraz a kde si bol keď si necvičil. Dodá ti to skvelý pocit, že si sa posunul a má to význam pokračovať ďalej. Časom ti cvičenie a zdravý životný štýl príde normálnym. Už sa ani nepozastavíš napríklad nad obvodom hrudníka, či pásu. Jednoducho to budeš robiť kvôli sebe, radosti a voľnosti ktorú šport prináša.

Nezanedbávaj stravu

Neoddeliteľnou súčasťou je strava. Cvičiť môžeš koľko chceš, ak však nemáš správnu a pravidelnú stravu, tvoja snaha bude neefektívna. Cvičením spáliš mnoho kalórií, avšak ak zlými návykmi viac priberieš, alebo telu nedodáš potrebné makroživiny je to katastrofa. Nedostavia sa výsledky, ktoré očakávaš. Preto odporúčam naplánovať si na každý deň 3-6 jedál a stravovanie dodržiavať rovnako ako plán na cvičenie. Táto kombinácia ťa naučí ako začať efektívne cvičiť a správne sa stravovať.

Kombináciou stravovacieho a tréningového plánu dosiahneš úspech rýchlejšie. Ak sa chceš poučiť na vlastných chybách, potrvá ti úspech dlhšie. Možno ťa i odradí. Sám som mal problém s odmeňovaním za ťažký tréning. Jednoducho som jedol zo začiatku čo prišlo a po tréningu som doplnil bielkoviny pre rast svalov arašidmi. Nebolo by na tom nič zlé, keby som nezjedol celé veľké balenie. Prešvihol som tak únosnú dávku tukov, kalórií a znegoval tak mnoho úsilia. Nabehnutím na aktívny životný štýl a správnu stravu sa však mnoho zmenilo a výsledky sa dostavili veľmi rýchlo. 

Ohodnoť článok komentárom

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.